Niczemu się nie dziwić

nil admirari 2

Na dobrą sprawę to powinien być jeden z pierwszych wpisów na tej stronie. Najwyraźniej musiałem jednak przeczytać tą książkę po raz piąty by wszystko dokładnie zrozumieć i sobie poukładać. Nie będzie jednak o książce, o niej innym razem. Teraz o tym jak żyć …

Za pierwszym razem, po jakimś czasie od zakończenia lektury, byłem przekonany, że „nil admirari” to maksyma Hrabiego Monte Christo. Nie kojarzyłem jej ani z Horacym ani tym bardziej z panem Cavalcanti, kojarzyła mi się raczej z jakąś wypowiedzią Hrabiego. Tak też było za drugim, trzecim i kolejnym razem. Nie odnotowywałem sobie w głowie, że to nie Hrabia powiedział, że nie o niego tu chodzi. A teraz, przy piątym razie bodajże, bo prawdę mówiąc straciłem już rachubę, pomyślałem sobie, że pomimo tego, że Dumas przypiął „nil admirari” do mało znaczącego jednego z czarnych przecież charakterów swojej powieści to był to tak naprawdę tylko taki sprytny zabieg. Tak sobie to wyimaginowałem, bo tylko Ksiądz Faria, a za nim Edmund Dantes są postaciami, które jednoznacznie do tej zasady pasują, zarówno w kontekście tego, że to zasada antycznego Horacego oraz w kontekście tego co dokładnie oznacza.

Z „nil admirari” jest tak, że gdy poznasz jej znaczenie to czujesz, że otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Nie przesadzam.

Niczemu się nie dziwić. Czyli jak, wszystko brać na chłodno, beznamiętnie, bezczelnie, nie patrząc na skutki, nie analizując, nie zastanawiając się, działać jak maszyna? Wymieniać można by długo. Ale już czujesz, że nie o to przecież chodzi, prawda? Niczemu się nie dziwić to być profesjonalistą, być przygotowanym, zawsze mieć odpowiednie narzędzia i potrafić ich użyć, radzić sobie w każdej sytuacji, nie panikować, szukać rozwiązań zamiast kontestować problemy. Tak, tak dokładnie postępował Hrabia Monte Christo, niczemu się nie dziwił. Sprawdź sam.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s