The National – Trouble will find me

national

To było na pewno późną wiosną, wiedziałbym dokładnie gdybym miał bliplog, Trójka podała, że absolutną gwiazdą festiwalu Open’er będzie The National. Hmm, czyli kto? A skoro nie słyszałem wcześniej, to pomyślałem, że czas przesłuchać …

Przed słuchaniem nie przeczytałem ani słowa na temat tej grupy. Nie wiedziałem skąd jest, ani jaki konkretnie gatunek muzyki gra. Co będzie to będzie pomyślałem. Piosenka, którą puściła wówczas Trójka (nie pamiętam już która) wywołała pewne skojarzenie, ale dopiero gdy słuchałem całej płyty, byłem pewien. The National ma coś z Joy Divison. Nie potrafię powiedzieć co konkretnie. Czy brzmienie i czy tylko brzmienie? Nie wiem. Takie skojarzenie towarzyszy mi jednak już zawsze gdy słucham tej płyty.

Sprawdziłem, to szósta płyta tego zespołu. Do tej pory nie słyszałem żadnej z poprzednich i nie wiem czy znajdę na to czas. „Trouble will find me” gości jednak u mnie dość często. Może to jest tak, że smutne zespoły przypadają do gustu smutnym ludziom? 🙂 To było drugie moje skojarzenie. Smutna ta muzyka, taka nieinwazyjna, zdystansowana, ale smutna. To też sprawdziłem, już po tym skojarzeniu, niektórzy twierdzą, że The National to najsmutniejszy zespół na świecie i coś w tym jest, pomimo że jak wspomniałem to jedyna ich płyta, którą znam.

The National świetnie nadaje się jako podkład muzyczny do czytanej właśnie książki, jako towarzysz do pierwszego drinka tego wieczoru (przy kolejnych może już być zbyt smutno), czy wreszcie jako tło do spokojnej pracy przy komputerze. Niezbyt wyszukane te zastosowania, no ale tylko raz słuchałem tej płyty jadąc rowerem. Tak czy inaczej wracałem do niej wielokrotnie i choćby dlatego o niej tu wspominam. Cieszę się że poznałem choć trochę The National.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s